Szybkowary są zazwyczaj wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej. Szybkowary aluminiowe mogą być wytłaczane, polerowane lub anodyzowane, ale wszystkie nie nadają się do mycia w zmywarce. Są tańsze, ale aluminium reaguje na kwaśne jedzenie, którego smaki zmieniają się w reakcji, i mniej trwałe niż szybkowary ze stali nierdzewnej.

Dieta pudełkowa – wybór firmy

Wysokiej jakości szybkowary ze stali nierdzewnej są wykonane z ciężkich, trójwarstwowych lub pokrytych miedzią dna (rozpieracz ciepła), co zapewnia równomierne ogrzewanie, ponieważ stal nierdzewna ma niższą przewodność cieplną. Większość nowoczesnych kuchenek ze stali nierdzewnej jest bezpiecznych dla zmywarki, choć niektórzy producenci mogą zalecić ręczne mycie. Niektóre szybkowary posiadają wnętrze z powłoką antyadhezyjną. Nowoczesne szybkowary przydatne są w diecie pudełkowej. O menu diety pudełkowej na stronie https://cateringfit.pl/dieta-pudelkowa-zamowienie/

Uszczelka lub pierścień uszczelniający, wykonany z gumy lub silikonu, tworzy uszczelnienie gazoszczelne, które nie pozwala na wydostawanie się powietrza lub pary wodnej pomiędzy pokrywą a wanną. W normalnych warunkach jedynym sposobem wydostawania się pary jest zastosowanie regulatora na pokrywie podczas gotowania pod ciśnieniem. Jeśli regulator zostanie zablokowany, zawór bezpieczeństwa zapewnia zapasową drogę ewakuacji pary wodnej.

Do uszczelnienia uszczelki stosuje się kilka głównych metod. Każdy z nich decyduje o wyglądzie szybkowaru:
Wersja twist-on ma szczeliny na pokrywie, wciągające się z kołnierzami na korpusie, podobne do pokrywy na szklanym słoiku, które działają poprzez umieszczenie pokrywy na garnku i obrócenie jej o około 30° w celu zablokowania jej na miejscu. Jest to nowoczesna, wspólna konstrukcja, wyposażona w łatwe w obsłudze elementy blokujące, które zapobiegają zdejmowaniu pokrywy pod ciśnieniem.

Dieta-pudełkowa w powijakach

Dieta pudełkowa – kontakt z obsługą

Środkowa śruba posiada pręt, który jest nacięty na pokrywę i śrubę dokręconą do dołu, aby utrzymać pokrywę na swoim miejscu. Choć starszy design, jest nadal produkowany ze względu na łatwość konstrukcji i prostotę.

Konstrukcja przykręcana do dołu posiada kołnierze zarówno na pokrywie, jak i na korpusie, przez które przechodzą śruby, i zazwyczaj wykorzystuje nakrętki winderowe, które zawijają korpus i nigdy nie są całkowicie zdejmowane z garnka; taka konstrukcja uszczelniająca jest zwykle stosowana w przypadku większych urządzeń, takich jak riposty do puszkowania i autoklawy. Jest bardzo prosty w produkcji i może uszczelniać za pomocą prostych i niedrogich uszczelek.

Wewnętrznie zamontowana pokrywa posiada owalną pokrywę, która jest umieszczona wewnątrz i dociskana na zewnątrz; użytkownik wkłada pokrywę pod kątem, a następnie obraca ją, aby wyrównać ją z otworem garnka na górze, ponieważ pokrywa jest większa niż otwór. Sprężynowy układ utrzymuje pokrywę na miejscu do momentu wytworzenia ciśnienia i mocno przylega do korpusu, zapobiegając zdejmowaniu pokrywy do momentu zwolnienia ciśnienia.

Szybkowary są zwykle cięższe od tradycyjnych garnków o podobnych rozmiarach, co wynika z siły, z jaką muszą być odporne.