Na większych wysokościach temperatura wrzenia płynu w szybkowarze będzie nieco niższa niż na poziomie morza. Podczas gotowania pod ciśnieniem na dużych wysokościach czasy gotowania muszą być zwiększone o około 5% na każde 300 m wysokości powyżej 610 m. Ciśnienie bezwzględne w szybkowarze jest zawsze niższe na większych wysokościach, ponieważ różnica ciśnień pozostaje na tym samym poziomie (jeśli szybkowar ma poruszać się wystarczająco wysoko, ciśnienie w szybkowarze spada poniżej ciśnienia na poziomie morza).

Firma cateringowa kwestie zasadnicze

Ponieważ jednym z głównych problemów jest waga, szybkowary górskie mogą być zaprojektowane tak, aby pracować przy znacznie niższym ciśnieniu różnicowym niż zwykłe szybkowary, dzięki czemu można stosować cieńsze i lżejsze konstrukcje. Ogólnie rzecz biorąc, celem jest podniesienie temperatury gotowania na tyle, aby umożliwić gotowanie i oszczędzanie paliwa poprzez zmniejszenie strat ciepła w wyniku gotowania. Więcej się dowiesz na stronie firmy cateringowej Pan & Pani Fit.

Dla alpinistów dostępne są lekkie szybkowary o pojemności zaledwie 1,5 litra i wadze 1,28 kg. Szybkowary są często używane w bazowej bazie.

Niektóre toksyny spożywcze mogą być zmniejszone przez gotowanie pod ciśnieniem. Koreańskie badanie aflatoksyn w ryżu (związane z grzybami Aspergillus) wykazało, że gotowanie pod ciśnieniem było w stanie zmniejszyć stężenie aflatoksyn do 12-22% ilości w ryżu niegotowanym.9] Nie ma gwarancji, że szybkowary zniszczą wszystkie szkodliwe mikroorganizmy znajdujące się w żywności, zwłaszcza gdy są używane przez krótki czas.

Produkty żywnościowe nienadające się do gotowania pod ciśnieniem

Niektóre potrawy nie są zalecane do gotowania pod ciśnieniem. Żywność taka jak makaron, makaron, żurawina, płatki zbożowe i płatki owsiane może się zbytnio rozszerzać, piana i napylanie, co może zablokować odpowietrznik parowy.

Szybkowar. Regulator jest ciężarem na dyszy znajdującej się obok uchwytu pokrywy.

Dania firmy cateringowej Białystok

Firma cateringowa – kwestie szczegółowe

Szybkowary są dostępne w różnych pojemnościach do gotowania większych lub mniejszych ilości, przy czym zwykle dostępna jest pojemność 6 litrów. Maksymalna wydajność gotowania jest niższa od podanej, ponieważ szybkowary mogą być napełniane tylko do 2/3 objętości, w zależności od składników i płynu (patrz rozdział „Środki bezpieczeństwa”).

  • Panewka
  • Metalowy korpus panewki
  • Uchwyty do przenoszenia garnka obiema rękami, zazwyczaj po jednym na przeciwległych końcach.
  • Pokrywa
  • Uchwyt pokrywy, zwykle z przyciskiem lub suwakiem urządzenia blokującego, który „zatrzaskuje się” i zapobiega zdejmowaniu podczas gotowania.
  • Uszczelka (znana również jako „pierścień uszczelniający”), która uszczelnia garnek hermetycznie.
  • Wylot pary z reduktorem ciśnienia na górze (waga lub urządzenie sprężynowe), który utrzymuje poziom ciśnienia w panewce.
  • Sworzeń wskaźnika ciśnienia, do wskazywania obecności lub braku ciśnienia, jednakże nieznacznego
  • Urządzenia zabezpieczające na pokrywie (zwykle nadciśnieniowe lub nadciśnieniowe zawory zwalniające ciśnienie)
  • Manometr (zwykle nieobecny, ale zawarty w niektórych modelach bardziej kosztownych)