Sprawna organizacja wesela

Wesele to bardzo ważny czas w życiu każdego człowieka, odpowiednie przygotowanie się do tego dnia sprawia, że nie odczuwa się tak wiele stresu. Sprawna organizacja wesela pozwoli na oszczędzenie nie tylko stresu, ale także pieniędzy.

Spotkanie z rodzicami i ustalenie budżetu

Wiele osób pomija ten krok, ale przecież rodzice czasami chcą dorzucić swoje trzy grosze w organizację wesela. Poza tym nie zawsze rodzice narzeczonych mają okazję spotkać się wcześniej, więc takie spotkanie jest dla nich zapoznawcze. Warto przygotować dla rodziców jakieś niewielkie upominki, aby całość przeszła w przyjemnej atmosferze. Jest to doskonały czas do ustalenia tego, czy będą oni w stanie zapłacić za organizację wesela. Można poznać preferencję obydwu stron oraz wstępnie ustalić listę gości, dzięki temu dalsza organizacja przebiegnie sprawniej.

Jeżeli rodzice dołożą się do wesela to powinni określić, jaką sumę są w stanie przeznaczyć na ten dzień. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie budżetu. Należy sprawdzić, ile mogą podarować na wesele obydwie strony oraz jakimi środkami sami dysponujemy, a następie ustalić kto będzie płacił. Istnieją różne sposoby podziałów zapłat, często to rodzina Pana Młodego płaci za alkohol, a rodzina Panny Młodej za jedzenie. Na dobrą sprawę można, jednak zaproponować równy podział kosztów. Dzięki temu nikt nie będzie czuł się pokrzywdzony i rodzice wydadzą takie same kwoty. W ustalani budżetu bardzo pomocna jest wstępna lista gości, która pomoże określić, jakiej wielkości sala będzie potrzebna, czy będą potrzebne miejsca noclegowe i ile będzie trzeba wydać na jedzenie. Dobrze jest zostawić sobie jakąś sumę na nagłe wydatki, które przecież zawsze mogą się zdarzyć.

Rezerwacja terminów

Rezerwacja terminu ślubu powinna uwzględnić nie tylko własne preferencje, ale także możliwości rodziców, chrzestnych i świadków - w końcu tych osób na ślubie nie może zabraknąć! Ustalenie terminu musi zostać wykonane jak najszybciej, ponieważ jest ono potrzebne do rezerwacji terminu w urzędzie stanu cywilnego lub w kościele, a także do rezerwacji restauracji lub sali, noclegów, zespołu muzycznego, fotografa i kamerzysty. Jasno określony termin  ślubu pozwala na sprawne organizowanie całości.

Dopięcie formalności

Warto, zaraz po ustaleniu terminu ślubu, zająć się formalnościami. Ślub konkordatowy oczywiście wymaga więcej przygotowań, niż sam ślub cywilny. Bardzo ważną kwestią przy ślubie kościelnym są nauki przedmałżeńskie. Nauki przedmałżeńskie mogą być weekendowe, mogą także przyjmować formę konferencji, które trwają kilka dni. Wszystko zależy od możliwości czasowych przyszłych małżonków. Nie powinno się tego odkładać na ostatnią chwilę, bo jest to konieczne do zawarcia ślubu! Para Młoda musi także posiadać bierzmowanie, często zdarza się, że któraś z osób nie posiada tego sakramentu z różnych względów, na szczęście można do niego przystąpić w każdym wieku, trzeba jedynie dowiedzieć się w parafii, kiedy są organizowane nauki i jakie są zasady przyjęcia bierzmowania. Dzięki szybkiemu załatwieniu formalności nie będzie trzeba sobie nimi zawracać głowy.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bajkowa-chata.pl

Wszystko na temat organizacji imprez masowych, wesel i eventów firmowych.