
W rozwijającej się w Polsce branży turystycznej, otworzenie pensjonatu to całkiem ciekawy sposób na prowadzenie własnego biznesu. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że obiekt może przynosić zyski całym rokiem, co zależy jednak od regionu oraz właściwego przystosowania budynku. Nie ma co ukrywać, że najwięcej dochodów możemy spodziewać się latem i w okresie ferii zimowych, jednak właściwa reklama i wykorzystanie lokalnego potencjału mogą zapewnić nam całoroczny ruch turystyczny. Jeśli zatem marzy ci się własny pensjonat oto, o czym musisz pamiętać.
Tak jak w każdym biznesie, tak i w usługach hotelarskich liczy się oryginalny pomysł. Chcąc zatem otworzyć własny pensjonat musimy bardzo dobrze przemyśleć kwestię lokalizacji, standardu oraz ogólnej koncepcji. Tego rodzaju działalność wymaga od właściciela zaangażowania i energii, szczególnie na samym początku. Konkurencja jest bowiem ogromna i aby utrzymać się na rynku, trzeba się wyróżnić ze swoją ofertą. Zanim jednak zaczniemy kreować niezapomniane doświadczenia dla swoich gości, przyjrzyjmy się, jakie kryteria i warunki musi spełniać każdy obiekt, chcący działać jako pensjonat.
Zacznijmy od podstaw
Prowadzenie pensjonatu wiąże się ze świadczeniem usług hotelarskich. Oznacza to, że zanim rozpoczniemy swoją działalność musimy uzyskać zaszeregowanie obiektu do odpowiedniej kategorii tych usług, czyli do prowadzenia pensjonatu. W przepisach oznacza to obiekty, które posiadają co najmniej 7 pokoi i zapewniają całodzienne wyżywienie. Abu uzyskać te wpisy obiekt musi zostać zgłoszony do oceny, za dokonanie której pobierana jest opłata pobierana jest od 400 do 600 złotych, w zależności od ilości pokoi. Następnie Twój pensjonat musi zostać wpisany do ewidencji hotelarskich, którą w przypadku pensjonatów prowadzi marszałek danego województwa i która jest jawna. Lokal powinien spełniać właściwe warunku sanitarne, budowlane i przeciwpożarowe, dlatego będzie potrzebne zatrudnienie specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie kontrole. Przedsiębiorca chcący prowadzić pensjonat może wybrać dowolną formę działalności gospodarczej, poza spółką partnerską.
O czym należy pamiętać?
Pensjonaty, tak jak hotele, są oznaczane gwiazdkami, co ma gwarantować jakość świadczonych usług. Oznacza to, że wyposażenie pokoi będzie zależało od tego, jakiego rodzaju standard chcemy oferować. Sprawy te są bardzo restrykcyjnie regulowane przez prawo, które szczegółowe opisuje takie rzeczy, jak wyposażenie pokoi i łazienek, wygląd i dostępność recepcji oraz wszelkie wymagania techniczne dla każdego rodzaju pensjonatu. Na ilość przyznanych nam gwiazdek mają wpływ również określone prawnie usługi dodatkowe, jak metraż pokoi lub winda. Tutaj dochodzimy do zasadniczego pytania – budować czy wykorzystać istniejący obiekt? Oczywiście wszystko zależy od kapitału, jakim dysponujesz. Jednak dla początkujących proponuje się ruszenie z małym pensjonatem, na który zaadaptują istniejący, duży dom. Wiąże się to zwyczajnie z niskimi kosztami inwestycyjnymi. Należy wówczas koniecznie zgłosić zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Pominięcie tej czynności, grozi wysoką grzywną. Dodatkowo musimy przemyśleć kilka praktycznych spraw jak na przykład ogrzewanie i zużycie energii. Oczywistym jest, że im większy ruch i im więcej osób tym rachunki będą większe, dlatego
Zobacz również
Polecamy
Najnowsze
Organizacja firmowej imprezy - Poradnik
Każda impreza firmowa to wyjątkowe wydarzenia, przy którego organizacji należy zgrać ze sobą bardzo wiele różnych czynników. Na samym... [...]