
Wielu z nasz żyje z marzeniem o własnym biznesie, jednak niewielu zbiera się na odwagę i realizuje swoje plany. Przywiązani do znienawidzonej i nudnej pracy w mieście, łatwo ulegamy rutynie i poddajemy się codzienności. Czemu jednak nie zaryzykować, nie wyjechać na Mazury lub w Bieszczady i nie otworzyć własnego pensjonatu? Jeśli kochasz dany region, uwielbiasz naturę i spędzanie czasu z nowymi osobami, to pora zebrać się w sobie i rozkręcić własny biznes. Wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać przy zakładaniu pensjonatu.
Otworzenie własnego pensjonatu jest pod wieloma względami podobne do zakładania restauracji. Przede wszystkim zanim ulegniemy spontanicznej fantazji, należy skonfrontować ją z rzeczywistością i naszym pojęciem o prowadzeniu takiego biznesu. Jeśli marzenie o pensjonacie to po prostu nadzieja na łatwy i szybki zarobek, przy minimalnym wysiłku i zaangażowaniu po Twojej stronie jako właściciela, to nie jest biznes dla Ciebie. Pensjonat wymaga od właściciela pasji, oddania i zainteresowania innymi ludźmi. To w końcu miejsce, gdzie gości się kolejnych przybyszy oferując im jak najmilsze wspomnienia.
Oczekiwania vs rzeczywistość
Często nasze oczekiwania, co do rodzaju pracy przy rozkręcaniu własnego pensjonatu mają mało wspólnego z rzeczywistością. Tego rodzaju działalność gospodarcza to nie jest prosty sposób na wzbogacenie się. Sama koncepcja biznesu powinna wypływać z przemyślanej decyzji, analiz rynkowych i potrzeb klientów oraz z rozeznania się wśród konkurencji. Nieprzemyślane działania mogą drogo Cię kosztować. Obecna konkurencja jest tak wysoka, że nie wystarczy byle pokoik z niskiej jakości poczęstunkiem, skoro w pobliżu znaleźć można uroczy obiekt, z ciekawym wystrojem i przepyszną kuchnią sezonową. Właściciel pensjonatu oddaje całe swoje serce, miłość do ludzi i regionu, pasje do gotowania i zamiłowanie do wspólnego biesiadowania. W pensjonacie trzeba przebywać, nie licz na to, że interes sam się będzie kręcił. Taki biznes wymaga stałego trzymania ręki na pulsie i kontrolowania tego, co dzieje się z gośćmi i obsługą. Dlatego pożegnaj się z wizją odcinania kuponów, w najgorętszym sezonie właściciel praktycznie mieszka w pensjonacie wraz ze swoimi gośćmi. Osoby z pasją potrafią jednak świetnie połączyć swoje życie prywatne z prowadzeniem pensjonatu.
Czego wymagają klienci?
Dzisiejsi Polacy to bardzo wymagający klienci. Jeśli podróżujemy po Polsce to właśnie po to, aby poznać wyjątkowe i odmienne oblicza różnych regionów naszego kraju. Chcemy doświadczyć innej mentalności, innych zwyczajów, innej kuchni i smaków, tak więc dlatego szukamy pensjonatów, które prowadzą osoby reprezentujące coś typowego dla danego miejsca. Oczekujemy, że właściciele pensjonatu opowiedzą nam ciekawe historie miejsca oraz że zaoferują nam wyjątkowo miłą gościnę z domową atmosferą. Takie wizyty często zamieniają się w wieloletnie przyjaźnie, co sprawia, że klienci wiernie powracają do swoich ulubionych pensjonatów. Pamiętaj, że to ludzie tworzą miejsca, dlatego nawet bogaty wystrój i świetne wyposażenie nie pomogą, jeśli nie włożysz w swój pensjonat całego serca.
Zobacz również
Polecamy
Najnowsze
Organizacja firmowej imprezy - Poradnik
Każda impreza firmowa to wyjątkowe wydarzenia, przy którego organizacji należy zgrać ze sobą bardzo wiele różnych czynników. Na samym... [...]