Coraz częściej we wszystkich firmach organizuje się imprezy integracyjne oraz wyjazdy integracyjne. Przede wszystkim dlatego, że pracownicy mogą w ten sposób lepiej się poznać i następnie o wiele skuteczniej ze sobą współpracować. Wpływa to zatem na skuteczność ich pracy. Dlatego właśnie dyrektorzy wielu firm decydują się na organizację podobnych spotkań, czy wycieczek. Wielu zapewne chciałoby móc otrzymać zwrot pieniędzy za ich przygotowanie. Fiskus jednakże nie spogląda na to zbyt łaskawym i przychylnym okiem. Czy jest jakaś szansa, aby rzeczywiście móc odzyskać wydane na ten cel pieniądze?
Imprezy i wyjazdy integracyjne są teraz czymś niemal powszechnym - i to w prawie wszystkich (jeśli nie wszystkich) firmach. Niektórzy przygotowują zwyczajne spotkania - inni decydują się wydać na nie trochę więcej. Takie wyjazdy mogą się bowiem wiązać na przykład z przeprowadzeniem szkoleń na świeżym powietrzu, albo zabaw w stylu jazdy na quadach. Chodzi bowiem przede wszystkim o zbliżenie ludzi, którzy pracują w jednej firmie, a którzy nie mają często okazji do poznania się od strony innej, niż tylko pracownicza. Wiadomo jednak, że wyjazdy kosztują! Nawet samo spotkanie integracyjne może ze sobą nieść spore koszty - przecież catering nie przygotuje się sam! Nic zatem dziwnego, że kierownictwo wielu firm chciałoby móc zapisać poniesione na podobne spotkania lub wyjazdy pieniądze do kosztów prowadzenia firmy. Czy da się to zrobić? Jak wspomniano, fiskus niezbyt przychylnie patrzy na tego typu zabiegi. Istnieje jednak pewna szansa na zaliczenie poniesionych w ten sposób wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Pomocą może być pismo z marca 2006 roku (nr PB3/GN-8213-298/ 05/1680), w którym Minister Finansów zaliczył organizowanie imprez okolicznościowych i integracyjnych do kosztów uzyskania przychodu.
Zatem imprezę, której nie będzie można zaliczyć do działalności socjalnej kierownictwa firmy (a byłoby nią na przykład zorganizowanie wyjazdu szkoleniowego, jako oświatowo-kulturalnego), czyli spotkanie towarzyskie pracowników, można zaliczać śmiało do kosztów uzyskania przychodu. Już na etapie planowania warto sobie dobrze przemyśleć, czy opłaca nam się fundować pracownikom wyjazd do teatru, czy na szkolenie. Mimo wszystko lepiej zorganizować zwykłe spotkanie, którego koszty nam się zwrócą. Choć, oczywiście - jeśli pracownicy są tego warci - można zdecydować się też na organizację wycieczki, na której będą się mogli zrelaksować, wypocząć i coś zwiedzić. Wtedy jednak nie możemy oczekiwać, że odzyskamy część poniesionych kosztów. Nie warto zatem nawet ubiegać się o to.
Polecamy
Najnowsze
Organizacja firmowej imprezy - Poradnik
Każda impreza firmowa to wyjątkowe wydarzenia, przy którego organizacji należy zgrać ze sobą bardzo wiele różnych czynników. Na samym... [...]