Dobór menu do wesela

Wiele pytań towarzyszy Młodej Parze w czasie przygotowań weselnych, ale najważniejsze z nich dotyczą często samego przyjęcia weselnego i menu, jakie powinno się znaleźć na stołach. Co zadowoli gusta gości? O czym należy pamiętać? Stoły Najważniejsze jest zawsze pierwsze wrażenie, które w tym wypadku osiąga się wygładem stołu. Profesjonalna dekoracja ma w swoim centrum serwetki wykonane z materiału. Muszą się one znajdować przed wszystkimi gośćmi po jednej. Zazwyczaj są prostokątne, ale mogą być też okrągłe. Na nich znajdą się talerze i sztućce, ale kieliszki i talerzyk na pieczywo powinny już znajdować się poza nimi.

Alternatywą dla takiego przygotowania stołu jest Duży obrus sięgający na wysokość około 25 centymetrów z każdej strony. W takim przypadku poskładana w trójkąt lub prostokąt serwetka na lub obok talerza podstawowego (z lewej strony). Serwetka musi być położona płasko. Każdy gość musi mieć talerz podstawowy obecny na stole aż do deseru, a na napoje powinny być przygotowane odpowiednie kieliszki i szklanki dobierane oczywiście do rodzaju napoju, ale też do konwencji estetycznej stołu. Koniecznie musi być też jedna szklanka na jeden rodzaj napoju. Wszystko ustawiamy po prawej, powyżej talerze podstawowego. Ważne jest odpowiednie podanie sztućców. Ich ustawienie powinno być odpowiednie dla kolejności dań, nie podyktowane przez zasady ogólne. Wybór odpowiednich dań Wybór dań nie jest trudny, jeśli przeprowadzi się go zgodnie ze sztuką. Najważniejsze jest zawsze danie główne i to w stosunku do niego ustala się wszystkie pozostałe propozycje. Głównym kryterium jest kaloryczność dania głównego. Jeśli jest to coś ciężkiego, powinno się zrezygnować z przystawek całkowicie i postawić na raczej skromny deser. W przypadku dania lekkiego, przystawki są wręcz koniecznością, a deser powinien robić duże wrażenie. Dobierając dania trzeba też koniecznie postawić na różnorodność. Nie da się wszystkim dogodzić w jeden sposób, więc trzeba się postarać, by każdy miał możliwość wybrania dla siebie części rzeczy i odrzucenia innych. Kiedy jedno danie jest mięsne, drugie powinno być wegetariańskie lub rybne. Trzeba też dokładnie sprawdzić równowagę pomiędzy daniami gotowanymi i smażonymi, jasnymi i ciemnymi, mocno przyprawionymi i delikatnie doprawionymi oraz gorącymi i zimnymi. Na sam koniec trzeba wszystko przejrzeć i upewnić się, ze różnorodność jest zachowana. Pora roku ma znaczenie Pora roku ma bardzo duże znaczenie, ponieważ w różnym czasie różne rzeczy będą nam się wydawały naturalne. Na wiosnę i w lecie należy podawać ogólnie lżejsze dania opierające się na warzywach i owocach, a w zimie i na jesień można sobie pozwolić na dziczyznę i ciężkie sosy. Nie można przy tym zapomnieć o ograniczeniach religijnych czy dietetycznych różnych gości. W przypadku gości zza granicy trzeba szczególnie uważać, bo dania narodowe mogą im nie przypaść do gustu w sposób dość zdecydowany. Dobrym przykładem ograniczeń jest awersja Finów do grzybów lub zakaz religijny jedzenia wołowiny u Hindusów.

Kolejność dań zawsze jest taka sama: przystawka – zupa – danie mięsne – deser- owoce – kawa. W ramach tego schematu można podawać po kilka dań, co oczywiście zależy od skali przyjęcia i możliwości. Trzeba też pilnować kilku pomniejszych zasad mówiących, że zimne przystawki podajemy przed zupą, a gorące po niej, duża ilość dań powinna oznaczać mniejsze porcje, a na koniec warto też pamiętać, że przyjęcie to nie uczta i utopienie gości w potrawach wcale nie jest odpowiednim podejściem. Alkohole Obecność alkoholu zależy od decyzji organizatora. Najlepiej jest tutaj dokładny wybór pozostawić profesjonalistom, którzy dobiorą odpowiednie wino do każdego posiłku i skomponują alkohole poboczne z innymi elementami uczty weselnej. Po więcej informacji warto zajrzeć na najpopularniejsze blogi ślubne

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bajkowa-chata.pl

Wszystko na temat organizacji imprez masowych, wesel i eventów firmowych.