Koszty ślubu i wesela potrafią być naprawdę wysokie. Odpowiednie zaplanowanie budżetu to ważna kwestia, która pozwoli na spokojne zaplanowanie najważniejszego dnia w życiu.
Określenie priorytetów
Każda para ma różne priorytety, a także każda osoba w związku widzi inaczej kwestię wydatków ślubnych. Niektóre osoby twierdzą, że wesele to niepotrzebny wydatek, a pieniądze można przeznaczyć na zakup mieszkania. Podczas gdy inne osoby mówią o tym, że wesele to bardzo ważny dzień i należy uczynić wszystko, aby był wspaniały. Warto na początek wspólnie ustalić swoje cele oraz planowany budżet, należy zastanowić się, czy ma się środki na zaproszenie 200 osób, czy lista gości będzie musiała zamknąć się w pięćdziesięciu osobach. Ważne jest określenie ilości posiłków czy czasu trwania, a także wybór zespołu lub DJ.
Niedrogie wesele
Niedrogie wesela są możliwe, czasami jednak wymagają spore planowania, w końcu gdyby były tak proste do zorganizowania to każdy by je robił. Nie jest powiedziane, że tylko wesele z dużym budżetem może być udane, czasami także wesela z małym budżetem są naprawdę fajnie prowadzone i nikt by się nie domyślił, że kosztowało ono niewiele! Ważne jest przeglądanie różnych ofert, wiele osób na ostatnią chwilę rezygnuje z sali i wtedy można ją wynająć niskim kosztem. Podobnie z suknią ślubną - można znaleźć naprawdę wiele ofert sprzedaży używanych sukni ślubnych.
Podział kosztów
Chociaż w obecnej chwili narzeczeni płacą wspólnie za wesele, to wiele rodzin nadal dzieli się kosztami. Taki podział jest często stosowany, szczególnie w przypadku ślubów kościelnych. Bywa, że rodzice odcinają się od kosztów i nie chcą sponsorować wesela dziecka, podczas gdy inni rodzice nie dopuszczają do siebie myśli, żeby to Młoda Para za coś płaciła. Według tradycyjnego podziału rodzina Panny Młodej płaci za jej strój, za przyjęcie weselne, ale bez kosztów napojów i alkoholu, płacą oni także za fotografa, kamerzystę, dekorację sali i kościoła lub urzędu stanu cywilnego oraz za zaproszenia. Za to na rodzinie Pana Młodego spoczywa obowiązek zapłacenia za alkohol oraz inne napoje, płacą oni za obrączki, za garnitur Pana Młodego, bukiet dla Panny Młodej, samochód, który dowiezie do ślubu, a także za zespół. Często rodzina Pana Młodego płaci także za podróż poślubną.
Ustalanie budżetu
Przed rozpoczęcie przygotowań do wesele należy rozpisać swój budżet, do tego konieczne będzie zapytanie rodziców, czy zgodą się płacić za wesele. Częstym problemem jest to, że tylko jedna strona godzi się na zapłacenia za wesele, wtedy rodzice drugiej osoby mogą czuć się wykorzystywani. W budżecie weselnym należy określić takie rzeczy, jak koszty ubrań dla Młodej Pary, przewidywany koszt posiłków i alkoholu, koszt sali, koszt zespołu muzycznego i wiele innych. Nie można zapominać także, że zarówno w kościele, jak i w urzędzie stanu cywilnego należy uiścić opłatę. Tańszy jest urząd stanu cywilnego, opłata wynosi 80 zł, a odpisu aktu małżeństwa to 20 zł. Jeżeli ktoś chce wziąć ślub poza urzędem stanu cywilnego, to musi zapłacić dodatkowo tysiąc złotych.
Polecamy
Najnowsze
Organizacja firmowej imprezy - Poradnik
Każda impreza firmowa to wyjątkowe wydarzenia, przy którego organizacji należy zgrać ze sobą bardzo wiele różnych czynników. Na samym... [...]