Dzień kobiet na świecie

Dzień kobiet jest wyjątkowym dniem dla wszystkich Polaków. Kwiaciarnie notują wówczas rekordową ilość sprzedanych kwiatów, co z pewnością świadczy o tym, że dla mężczyzn ważne jest to, aby podczas tego święta, podziękować i docenić panie, które znajdują się w jego otoczeniu. Wielu osobom wydaje się, że jest to święto obchodzone tylko w Polsce. Nie jest to jednak prawdą, kobiety wielu krajów świata również posiadają swój dzień. We Włoszech świętuje się bardzo hucznie. Miasta zdobią plakaty i ulotki, które nie dają możliwości zapomnienia o tym, że wielkimi krokami zbliża się ten szczególny czas. Ciekawostką jest tam to, że poza prezentami otrzymywanym od mężczyzn, kobiety wręczają je również sobie nawzajem. Wietnamczycy świętują tę okoliczność dwa razy w roku, 8 marca i 20 października.

Najbardziej popularnym podarkiem są tutaj goździki. Chiny, które są bardzo zapracowanym krajem, dają kobietom możliwość skorzystania z dnia wolnego od pracy. W sklepach natomiast pojawiają się specjalne zniżki i promocje, umożliwiające dziewczynom sprawienie sobie zakupowej przyjemności. Rumunia i Portugalia dostarczają możliwości hucznego świętowania, ale wyłącznie w kobiecym gronie. Organizuje się tam szereg przyjęć i obiadów, na które wstęp mają tylko przedstawicielki płci pięknej. Inaczej jest w Armenii, gdzie jako tako nie istnieje Dzień Kobiet, bo czas świętowania przedłużony został tam do miesiąca. Kiedy upadł Związek Radziecki, przestano celebrować Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jako alternatywę ustanowiono Święto Piękna i Macierzyństwa przypadające na dzień 7 kwietnia. Pojawiające się spory odnośnie tego, kiedy powinno się obchodzić ten dzień zaowocowały tym, że postanowiono czcić kobiety od 7 kwietnia do 8 marca. Przeciwieństwem może być tu Iran, gdzie świętowanie jest stanowczo zabronione. Swego czasu było głośno o tym, że tamtejsza policja pobiła i przesłuchiwała ponad sto osób, które chciały świętować i zaplanowały szereg uroczystości.

Dzień kobiet w Polsce

​Czasy PRLu były pod tym względem bardzo huczne. Kobiety dostawały prezenty, ale były one inne, niż te wręczane obecnie. Zamiast kwiatów, czekoladek czy biżuterii, ofiarowywano im rajstopy, kawę i goździki. Osoby, które przechowują w pamięci obraz tamtych zwyczajów podkreślają, że kobiety reagowały na prezenty zupełnie inaczej niż dziś, ze zdecydowanie większą radością. Obecnie paniom coraz trudniej dogodzić i nie potrafią odczuć radości nawet wtedy, kiedy otrzymają coś wymyślnego. Wcześniej praktykowano tego dnia również dawanie kobietom wolnego, co sprawiało, że mężczyźni bardzo mocno się z tego powodu radowali. Kiedy wręczyli już swoim wybrankom goździki, często wpadali na imprezy, które zakrapiane były alkoholem i bawili się na nich do białego rana. Bardzo ważne jest to, że święto to w naszej kulturze przetrwało do dzisiaj, mimo tego, że kojarzy się ono z komercją i interesami, które tego dnia ubijają kwiaciarnie. Wiele kobiet cieszy się tym dniem i czeka, bo daje im on możliwość poczucia się szczególnie i wyjątkowo.

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bajkowa-chata.pl

Wszystko na temat organizacji imprez masowych, wesel i eventów firmowych.