Bezgotówkowa gratyfikacja? To już możliwe!

-- Dotychczas, jedynym narzędziem motywacyjnym byłe premie gotówkowe, jednak jak udowadniają to badania, to nie jest to jedyny sposób pobudzania pracowników do zaangażowania w życie firmy. Niezwykle skuteczną formą okazują się być wyjazdy incentive, które mimo czasów kryzysowych zyskują coraz to większą popularność.

Kryzys finansowy objął każdą sferę rynku, z wyjątkiem branży turystycznej, świadczy o tym fakt iż przedsiębiorstwa organizujące wyjazdy incentive powoli wracają do ilości imprez organizowanych przed kryzysem. Co prawda, pokłady pieniężne są nieco węższe, jednak prognozy ekonomistów zapowiadają, że ta sfera turystyki będzie rozwijać się prężniej niż kiedykolwiek wcześnie, i to na przełomie kilku lat. Jak sądzą specjaliści, kryzys tej dziedziny turystycznej jest wynikiem chwiejnej sytuacji biznesowej klientów, którzy zmuszeni byli do odwoływania wyjazdów. Światełkiem w tunelu na poprawę sytuacji i dla wyjazdów, są wszelkiego rodzaju targi. Wróćmy jednak do kwestii, która zakłada iż wyjazd incentive jest bardziej skuteczna w motywacji niż premie gotówkowe. By rozwikłać tę tezę, warto zastanowić się nad ty, czym właściwie są wyjazdy incentive. Ogólnie rzecz biorąc, to nic innego jak podróże motywacyjne, wykorzystywane w firmach jako forma nagrody, integracji i motywacji dla pracowników lub wyróżniających się klientów. Sama idea takich wyjazdów, opiera się na tezie opracowanej przez amerykańską instytucję Incentive Federation, która zajmuje się procesem motywacyjnym jakoby dobrze przygotowana wyprawa jest atrakcyjną nagrodą. Teoria potwierdzają wyniki sondaży, z których wynika, że wyjazd zafundowany przez firmę jest lepszą i dłużej pamiętaną formą nagrody niż premia finansowa - tak sądzi ponad połowa zapytanych osób. Ponad połowa ankietowanych jest zdania jakoby premia finansowa to zwykły składnik wynagrodzenia, w której opozycji stoi wyjazd incentive, jako atrakcyjniejsza forma gratyfikacji. Dlaczego? Bo wyjazd incentive łączy w sobie nie tylko wypoczynek ale i możliwość rozwoju zawodowego, przez wzgląd na program takiej imprezy. Co ciekawe, tego typu imprezy nie są przeznaczone jedynie dla wielkich, zamożnych korporacji. Fakt, pochłaniają stosunkowo duże pokłady pieniężne, jednak nie jest to wydatek a długofalowa inwestycja.

Z wielu doświadczeń wynika, że zyski osiągane dzięki umiejętnemu zastosowaniu narzędzia, jakim jest incentive travel, zwykle znacznie przewyższają poniesione nakłady. Poza tym, to w zasięgu wyjazdów incentive nie wchodzą jedynie drogie kraje egzotyczne, ale i tańsze, równie skuteczne i efektowne opcje. Niezależnie od wyboru wariantu tańszego czy droższego, należy pamiętać, że taki wyjazd motywacyjny bez wątpienia musi być atrakcyjny. Musi zaciekawić pracownika, co jest niejako impulsem do działania, bowiem wyjazd, dzięki swojemu programowi stwarza możliwość zderzenia się z innym światem. Ostatnimi czasy, panuje trend, który ma na celu zwiedzanie Ameryki Południowej, z nieszablonowym programem spotykanym w żadnym, nawet najlepszym biurze podróży.

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bajkowa-chata.pl

Wszystko na temat organizacji imprez masowych, wesel i eventów firmowych.