Ile kosztuje założenie własnego pensjonatu?

W coraz dynamiczniej rozwijającej się branży turystycznej, otworzenie własnego pensjonatu może być naprawdę dobrym źródłem zarobku. Oczywiście nie jest to gotowy przepis na sukces. Rozkręcenie takiego biznesu wymaga przede wszystkim pasji, ale również właściwego przygotowania. Jeśli nie chcesz wyrzucić pieniędzy w błoto, musisz się liczyć z tym, że trzeba opracować właściwy biznesplan, przeanalizować potrzeby klientów oraz opracować strategię marketingową. Sumienne przygotowanie sprawi, że włożony kapitał zacznie się zwracać. A ile dokładnie pieniędzy będzie nam potrzebne do otworzenia pensjonatu?

Założenie własnego pensjonatu to kuszące marzenie, które jednak może słono nas kosztować jeśli odpowiednio się nie przygotujemy. Nie licz na to, że jest to szybki i łatwy pieniądz, a ty nie musisz się angażować. Taka praca wymaga pełnego zaangażowania fizycznego, psychicznego oraz finansowego. Początki są szczególnie wymagające. Pamiętaj jednak, że nie wystarczy wyłożyć kilku milionów złotych, żeby załatwić sprawę. Czasami pensjonaty, które powstały niższym kosztem finansowym odnoszą większe sukcesy, ponieważ zwyczajnie są położone w ciekawszym miejscu oraz posiadają wyjątkową ofertę. Na początku każdy jednak musi uporać się z kwestiami inwestycyjnymi.

Budowanie a wykorzystanie gotowego obiektu
Oczywiście na tę decyzję wpływa zasadniczo ilość funduszy, jakie możemy zainwestować w nasz nowy pensjonat. Warto jednak zwrócić uwagę na położenie i atrakcyjność danego miejsca. Czasami lepiej postawić nowy budynek, ponieważ miejsce jest wprost idealne na biznes lub wykorzystać stary obiekt, który oszczędzi nami wielu wydatków. Ci, którzy dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z pensjonatem mogą uruchomić mniejszy obiekt, liczący od 7 do 10 pokoi gościnnych. Wówczas można zaadaptować gotowy, duży dom. Cena takiej inwestycji może wahać się między 200 tys. a 1,5 mln, złotych. Oczywiście należy pamiętać o tym, że przy dostosowywaniu domu mieszkalnego do prowadzenia pensjonatu należy dokonać zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania danego obiektu do starosty. Jeśli chcesz jednak budować pensjonat od podstaw to musisz się liczyć ze sporymi wydatkami. Sam koszt projektu małego pensjonaciku to jakieś 20 tys. złotych. Koszt budowy takiego obiektu zaczyna się od sum przekraczających milion złotych, do czego trzeba doliczyć jeszcze koszty działki. Ostatnia opcja to wynajem gotowego pensjonatu, jednak miesięczne opłaty mogą przekroczyć planowane zyski, dlatego lepiej dobrze rozważyć tę możliwość.

Kwestia wyposażenia

Samo urządzenie jednego pokoju to wydatek wahający się w przedziale od 400 do 3 tys. złotych. Wszystko zależy od standardu, jaki chcemy zaoferować swoim gościom. Im więcej gwiazdek ma mieć nasz pensjonat tym droższe wyposażenie. Pamiętaj, że będziesz potrzebował mebli do recepcji oraz kas fiskalnych i komputera, co wynieść Cię może jakieś 50 tys. złotych. Według obowiązującego prawa wszystkie pensjonaty są zobowiązane zapewnić całodziennie wyżywienie dla swoich gości. Wiąże się to z koniecznością posiadania kuchni. Koszt jej założenia wraz z jadalnią, odpowiednim sprzętem, zastawą i naczyniami to jakieś 80 tys. złotych.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@brimag.pl

Wszystko na temat organizacji imprez masowych, wesel i eventów firmowych.