
Wakacje to czas, gdy każde miasto tętni turystami i specjalnie dla nich organizuje się różnorodne imprezy masowe. Są one wynikiem pracy i decyzji samorządów, dopatrujących się w tego rodzaju przedsięwzięciach doskonałych sposobów na regionalną promocję. Na tego typu imprezach zyskują także lokalni przedsiębiorcy. Organy wydające pozwolenia na organizowanie i przeprowadzanie imprez masowych są odpowiedzialne za to, by w trakcie nie było żadnych zagrożeń dla uczestniczących w spotkaniu. Po stronie wójta, prezydenta miasta, czy też burmistrza leży obowiązek, by w prawidłowy sposób ocenić możliwości danego organizatora imprezy masowej pod kątem bezpieczeństwa i szeregu innych wymagań rzutujących na poziom imprezy.
Publiczność zgromadzona na masowej imprezie powinna być chroniona w sposób publiczny. W tym celu organizator zatrudnić może wybranych pracowników sprawdzonej na rynku firmy ochroniarskiej. Dbać oni będą o bezpieczny przebieg całej imprezy, wskażą wyjścia ewakuacyjne, pomogą odnaleźć rodzicom zagubione dzieci, skontrolują otoczenie, by na terenie imprezy nie był w nadmiarze spożywany alkohol i nie rozprzestrzeniały się narkotyki. Zabezpieczenie medyczne także jest bardzo ważne. Organizator powinien zadbać o to, by w pobliżu wydarzenia funkcjonowały karetki pogotowia wraz z sanitariuszami gotowymi nieść pomoc w razie problemów zdrowotnych bawiących się na evencie. Stan techniczny obiektu budowlanego, w którym organizuje się event musi być dokładnie sprawdzony przez organizatora. Posiadanie zaświadczeń oraz dokumentów o stanie technicznym budynku często trzeba przedkładać włodarzom miasta tuż przed rozpoczęciem przygotowań do eventu.
Ustawa o bezpieczeństwie podczas imprez masowych określa imprezy masowe jako spotkania o podłożu sportowym, artystycznym lub rozrywkowym, gdzie ilość miejsc dla publiczności stadionowej, albo funkcjonującej na otwartym terenie nie jest mniejsza, niż tysiąc jednostek. W halach sportowych ilość miejsc nie powinna być mniejsza, niż 300 jednostek.
Za imprezy masowe nie uznaje się wydarzeń przeprowadzanych w teatrze, operze, operetce, filharmonii, kinie, muzeum, bibliotece, domu kultury, galerii plastycznej. Eventy placówek oświaty także nie zaliczają się do tego rodzaju imprez, podobnie jak i spotkania sportowe dla niepełnosprawnych uczestników zmagań, czy sportowe imprezy dziecięce i młodzieżowe.
Bezpieczeństwo imprez masowych w dziedzinie przepisów jest odmienne od zasad przestrzeganych w trakcie organizowania spotkań na obszarach zamkniętych, gdzie często całość przebiegu imprezy nadzorują ministerstwa. Widać tu wyraźnie działania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Oświaty, Szkolnictwa Wyższego, Kultury Fizycznej i Sportu, o ile te aparaty prawne decydują się na organizację imprezy o charakterze masowym.
Zezwolenia na imprezy masowe w następnych latach prawdopodobnie będzie się zdobywało w znacznie bardziej utrudniony sposób. Ma na to wpływ ustawa podpisana przez Prezydenta RP, dotycząca wolności zgromadzeń. Czas sam pokaże, jakie ograniczenia czekają nas w przyszłości.
Polecamy
Najnowsze
Organizacja firmowej imprezy - Poradnik
Każda impreza firmowa to wyjątkowe wydarzenia, przy którego organizacji należy zgrać ze sobą bardzo wiele różnych czynników. Na samym... [...]