Jak zaplanować Pierwszą Komunię Świętą?

Pierwsza Komunia Święta to naprawdę wielkie przeżycie dla każdego ośmiolatka. Wszystkie dzieciaki stresują się i martwią tym, podobnie jak i rodzice. Całkiem sporym wyzwaniem jest dobra organizacja takiej uroczystości, pojawią się pytania czy zrobić przyjęcie w domu, co należy przygotować oraz kiedy zacząć przygotowania? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, co zrobić, by uniknąć gorączkowej gonitwy i stresu.

Przede wszystkim, poza organizacją przyjęcia rodzice powinni zadbać także o przygotowanie duchowe. Dobrze jest już wiele miesięcy wcześniej zacząć rozmowy z dziećmi na temat znaczenia tego święta. Bardzo często jest tak, że w głowach dzieci są prezenty, goście oraz przyjęcie, ale to wcale nie jest najważniejsze – dobrze uświadomić maluchom czym jest ten sakrament.

Bardzo wielu rodziców myśli, że przygotowanie duchowe dzieci to tylko zadanie katechetów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że to rodzice mają największy wpływ na dziecko, to rodzice znają je najlepiej. Tylko nie powinniśmy tego zrobić na zasadzie dwóch rozmów z dzieckiem, jednak warto co jakiś czas poruszać ten temat i rozmawiać z dzieckiem o Pierwszej Komunii Świętej. Musimy pozwolić dziecku zadawać pytania i starać się cierpliwie na nie odpowiadać. Aby nasza rozmowa z dzieckiem była bardziej urozmaicona możemy użyć Biblii dla dzieci, teraz z łatwością można dostać w księgarniach Biblie ilustrowane, które pozwolą dziecku zrozumieć powagę sytuacji. Bardzo oryginalną i dobrą propozycją są gry religijne, które dość niedawno zaczęły pojawiać się na rynku. Dobrze jest zwrócić uwagę także na dewocjonalia. Jednym z prezentów komunijnych jest różaniec. Powinniśmy zadbać o to, by dziecko umiało z niego korzystać.

Oprócz tego na naszej głowie spoczywa zadbanie o listę gości, podziękowania, fotografa oraz zaproszenia. Na początku dobrze jest przemyśleć sprawę listy gości. Musimy wiedzieć czy zapraszamy tylko najbliższą rodzinę czy też znajomych. Bardzo ważne jest, aby nasze dziecko czuło się swobodnie, a tak będzie czuło się w gronie najbliższych. Lepiej unikać zapraszania osób, których nasza pociecha nie lubi czy też nie zna. Takie sytuacje wywołają w dziecku tylko niepotrzebny stres.

Następnie musimy przemyśleć, gdzie pomieścimy wszystkich gości. Trzeba się zastanowić czy chcemy urządzić przyjęcie w restauracji czy w domu. Gdy planujemy zrobić je w domu to musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, czy mamy wystarczającą liczbę talerzy? Sztućców i co z cateringiem? Trzeba być świadomym, że wtedy gospodyni, będzie zarówno mamą pierwszo komunisty, jak i kelnerką.

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bajkowa-chata.pl

Wszystko na temat organizacji imprez masowych, wesel i eventów firmowych.