Savoir vivre na weselach, czyli jak nie popełnić faux pas

Na przyjęciu weselnym oczekuje się, że zarówno para młoda, jak i goście będą umieć żyć w harmonii. Jakie są najważniejsze zasady savoir vivre dla nowożeńców? Jakie jest odpowiednie zachowanie dla gościa weselnego? Oto kilka najczęstszych błędów, które pojawiają się na weselach.

Obowiązki pary młodej - Poznaj swoje granice na weselu i nie tylko

Para Młoda musi pamiętać o wysłaniu zaproszeń ślubnych i wyborze świadków przed wielkim dniem. Świadkowie są ważni na ślubie, więc ważne jest, aby wybrać świadków i poprosić ich o przysługi co najmniej cztery miesiące wcześniej. Może to nie być dobrze odebrane, jeśli poinformujesz świadków później. Może to być również problem, jeśli świadkowie nie są w stanie uczestniczyć w ceremonii z powodu wcześniejszych zobowiązań.

Wysyłanie zaproszeń to kolejny ważny termin. Jest wiele czynników, które wpływają na to, jak zaprosicie gości na swój ślub. Dopuszczalne jest, aby informacja o ślubie została wysłana do zaproszonych gości co najmniej dwa miesiące przed uroczystością. Para Młoda musi dostarczyć zaproszenia osobiście. Jeśli tego nie zrobią, zasady savoir vivre tego wymagają, czyli aby para młoda dostarczyła je wspólnie w czasie wizyty gości.

Według savoir vivre i zaproszeń na ślub osobom, które ukończyły 18 lat, należy dostarczyć osobno zaproszenia. Jeśli Pan Młody i Panna Młoda wiedzą, że zaproszona osoba jest w stałym związku, powinni wysłać jej osobne zaproszenie.

Zakwaterowanie i miejsca siedzące dla gości

Co zrobić, jeśli goście są z daleka? W takiej sytuacji Para Młoda może zaproponować im zakwaterowanie. Nowożeńcy powinni poinformować swoich gości, jeśli nie będą oferować gościom takiej oferty. Najważniejsze jest, aby przed ślubem zaplanować, gdzie goście będą siedzieć. Już dawno minęły czasy, kiedy przyjaciele i rodzina ścigali się do swoich stolików, gdy tylko weszli na salę. Przed weselem konieczne jest, aby Para Młoda ustaliła winietki przy stołach. Jeśli stoły są okrągłe, według savoir vivre na weselu dobrym pomysłem jest również ich ponumerowanie.

Tradycja i dobre maniery to klucz do szczęśliwego dnia ślubu.

Dla pary młodej dzień ślubu rozpocznie się wcześnie. Panna Młoda będzie musiała odwiedzić fryzjera, kosmetyczkę i dokonać ostatnich przygotowań. Błogosławieństwo to początek uroczystości. Błogosławieństwo rodziców zawsze odbywa się w domu panny młodej. Obecna jest para młoda oraz świadek i ich rodzice. Mogą w nim uczestniczyć także członkowie najbliższej rodziny. Mogą być również obecni dziadkowie pana młodego i panny młodej, rodzice chrzestni lub rodzeństwo. Rodzice pana młodego najpierw błogosławią pannę młodą, a następnie jego rodziców.

Ślubny savoir vivre nakreśla również wejście do kościoła. Goście weselni wchodzą jako pierwsi, a następnie czekają na Parę Młodą lub Pana Młodego. Przy wyjściu z kościoła następuje odwrócenie sytuacji. Wszyscy goście podążają za parą młodą, gdy ta wychodzi z kościoła. Para Młoda wchodzi również pierwsza na salę weselną. Nowożeńcy powinni rozmawiać z każdym gościem podczas zabawy weselnej. Dzięki temu goście poczują się kochani i zaopiekowani. 

Savoir vivre na weselu - poradnik dla gości

Zasady savoir vivre obowiązują również gości. Goście weselni muszą przestrzegać pewnych zasad. Będzie to niemile widziane przez Parę Młodą i może spowodować, że poczuje się ona urażona. Na co powinni zwrócić uwagę? Przede wszystkim strój, który powinien być odpowiedni. W weselnym ubiorze savoir vivre ważne jest, aby kobiety nie zakładały zbyt krótkich sukienek czy białych kreacji. Ten dzień jest zarezerwowany dla panny młodej. Według savoir vivre czarna sukienka na wesele nie jest zbyt dobrym pomysłem. Jest to kolor oznaczający żałobę. Nie jest to problem dla mężczyzn, którzy wybierają się na ślub. W tej sytuacji najlepszy jest garnitur. Mało prawdopodobne jest, aby ktokolwiek założył na wesele dżinsy lub szorty. Taki styl nie jest odpowiedni na salę balową. Zasadą savoir vivre jest, aby Para Młoda zaznaczyła, jakie prezenty chciałaby otrzymać.

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bajkowa-chata.pl

Wszystko na temat organizacji imprez masowych, wesel i eventów firmowych.