Kto płaci za nocleg gości weselnych, czyli o ślubnej etykiecie.

Typowo polską tradycją jest organizacja wesela w formie całonocnej zabawy. Taka forma generuje pewne dodatkowe problemy organizacyjne. Jednym z podstawowych jest zapewnienie przyjezdnym gościom miejsc do spania. Pojawiają się wówczas wątpliwości, kto jest w takiej sytuacji zobowiązany do pokrycia kosztów noclegu? Chociaż niepisane zasady, mówią, że płacić powinna para młoda, to jednak w praktyce jest to bardzo często niemożliwe, przede wszystkim ze względów finansowych. Przyszli nowożeńcy mogą podejść do tej kwestii na trzy sposoby: tradycyjny, oszczędny lub nowoczesny.

Podejście tradycyjne
Para młoda opłaca pobyt gości w hotelu czy domu weselnym, gdzie odbywa się wesele. Goście zostają wcześniej powiadomieni o tym fakcie. Najczęściej robi się to osobiście, przy wręczaniu zaproszeń. Jednak istnieje możliwość wysłania do gości takiej informacji drogą elektroniczną albo powiadomienie ich telefonicznie. To rozwiązanie sprawdza się, gdy przyjęcie nie jest zbyt duże. Może wybrać je także para, która jest w stanie ponieść tak wysokie koszty.

Podejście oszczędne
Obowiązek zapewnienia noclegu nie musi wiązać się z wynajmowaniem pokojów w hotelach lub w samym domu weselnym. Jeżeli wesele odbywa się w pobliżu miejsca zamieszkania przyszłych nowożeńców, można rozlokować poszczególnych gości u rodziny czy znajomych. Należy wcześniej uprzedzić o takim rozwiązaniu kwestii noclegu. Trzeba, bowiem brać pod uwagę fakt, że niektórych może po prostu krępować nocowanie u obcych ludzi. Być może sami wybiorą wówczas hotel.

Podejście nowoczesne
Para może podejść do tematu również w bardziej swobodny sposób. Znając dobrze swoich gości, doskonale wiemy, na co możemy sobie pozwolić. Przyszli nowożeńcy czasami nie gwarantują swoim gościom noclegu, ale przygotowują listę dostępnych miejsc noclegowych. Taka lista powinna być mocno zróżnicowana oraz obejmować hotele o różnym standardzie i noclegi o rozmaitych cenach. Goście mają wówczas możliwość samodzielnego wyboru noclegu i rezerwacji miejsca. W sytuacji, gdy nowożeńcy nie mogą pozwolić sobie na finansowanie noclegu swoich gości, takie rozwiązanie wydaje się bardzo dobre. Goście najczęściej podchodzą do niego ze zrozumieniem.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@brimag.pl

Wszystko na temat organizacji imprez masowych, wesel i eventów firmowych.