Czy organizacja wesela jest droga?

Dzień wesela to marzenie wielu osób, małe dziewczynki już od najmłodszych lat marzą o tym dniu i planują go, tworząc swoją listę gości i wymyślając suknie. Z czasem to się nie zmienia, a kiedy w końcu pozna się swoją idealną drugą połówkę, to nie można o tym dniu przestać myśleć!

Nie można jednak ukrywać, że koszty organizacji wesela bywają naprawdę wysokie. Najwięcej kosztuje jedzenia dla gości oraz alkohol i wynajem sali, a nawet jeżeli przyjęcie jest organizowane w domu jednej z osób, to i tak nie zmniejsza to znacznie wydatków. Są on w każdym wypadku bardzo wysokie. Nie każdy może sobie pozwolić na wydanie tak wielkiej kwoty na jeden dzień, więc część osób jest niestety zmuszona do rezygnacji ze swoich marzeń. Często pomoc finansową oferują rodzice Młodej Pary, który decydują się na pokrycie większości kosztów, bywa także, że część osób w tym celu zaciąga kredyt.

Nie ważne, jak wesele będzie sfinansowane, ważne, że jest dzień, który łączy dwie zakochane w sobie osoby. Przed rozpoczęciem przygotowań do wesela należy ustalić sobie budżet, który pozwoli w łatwiejszym przygotowaniu i rozporządzaniu pieniędzmi. Budżet jest podstawą dla wielu rzeczy,pozwala na zdecydowaniu o ilości gości, czy o miejscu wesela.

Przykładowe koszty

Największymi kosztami jest ubiór. Panna Młoda na suknię musi wydać 2 000 - 3000 zł, a czasami jest to dużo więcej, ceny modniejszych sukni zaczynają się bowiem od 5000 zł. Welon kosztuje od około 150 do 300 zł, a buty to koszt około 200 zł. Odpowiednia bielizna też jest ważna, szczególnie kiedy suknia nie ma ramiączek, jest bez pleców, albo jeżeli przylega do ciała, wtedy na bieliznę trzeba wydać nawet 400 zł. Nie zapominajmy o makijażu i fryzurze, które razem kosztuję około 400 zł. Pan Młody także musi się przygotować na spore wydatki, jego garnitur kosztować będzie 1000 - 1500 zł lub więcej, do tego trzeba dokupić kamizelkę za 100 zł, pasek za około 150 zł, koszula oraz spinki kosztować mogą od 300 do 500 zł. Odpowiednie buty do garnituru kosztują od 200 do 600 zł. Do tych wydatków należy dodać także perfumy i inne kosmetyki, które pozwolą czuć się Młodej Parze dobrze w ciągu tego dnia.

Inne ważne koszty to obrączki, które kosztują co najmniej 1000 zł, opłaty w urzędzie stanu cywilnego wynoszące 84 zł, ewentualne opłaty w kościele, mówi się, że jest to “co łaska” ale zazwyczaj księdzu daje się od 300 do 1000 zł. Zdjęcia to koszt około 1000 zł, podobnie jak kamerzysta. Cena “za talerzyk” zaczyna się od 100 zł za osobę, tańsze jest gotowanie przed kucharki, biorą one zazwyczaj 30 - 40 zł za osobę, jednak trzeba samodzielnie zakupić im wszystkie składniki, więc nie jest to często wybierane rozwiązanie. Zespół muzyczny kosztuje od 1000 zł do 5000 zł, a wynajem sali, w zależności od jej standardu, wynosi od 500 zł do 5000 zł. Do wydatków dodać należy tort, kosztujący 500 - 1000 zł, a także alkohol, który w zależności od ilości osób może różnie kosztować.

Ogólne koszty wesela nie kończą się na tym, w zależności od miejsca oraz liczby osób trzeba zakupić jeszcze zaproszenia, winetki, owoce na stół i wiele innych.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bajkowa-chata.pl

Wszystko na temat organizacji imprez masowych, wesel i eventów firmowych.