Prowadzenie restauracji - co powinien wiedzieć początkujący restaurator?

Twoją pasją jest gotowanie i marzy ci się własna restauracja? Jest to niewątpliwie piękny cel, do którego warto dążyć, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, bez których żaden początkujący restaurator nie ruszy z miejsca. Pasja i marzenia to jedno, rzeczywistość drugie. W branży restauratorskiej trzeba myśleć trzeźwo i konfrontować każdy pomysł z realiami rynkowymi. Pamiętaj, że twój własny lokal to nie ręcznie wykonana biżuteria a konkretne usługi, które mają zaistnieć w danym miejscu w otoczeniu dużej konkurencji, dlatego nie możesz kierować się tylko i wyłącznie swoją wizją artystyczną lub oklepanym sposobem, na kolejną budę z kebabem.

Zanim plan założenia własnej restauracji wdrożysz w życie, musisz poważnie przemyśleć swoją decyzję. Prowadzenie własnej działalności gastronomicznej nie powinno być wynikiem spontanicznej decyzji. Nie jest to również sprawdzony przepis na zarobek ani „łatwy pieniądz”. Pamiętajcie, że tylko co piąta restauracja odnosi sukces. Wydaje ci się, że pokaźny kapitał i ładny obiekt załatwią sprawę, a ty możesz siedzieć w domu i spijać śmietankę? Jeśli tak, to odradzamy prowadzenia restauracji. Początkowy etap to naprawdę ciężka harówka, wymagająca praktycznie nieustannej obecności właściciela, który musi się również przygotować na wiele, nieoczekiwanych wypadków i inwestycji. Żeby przetrwać trzeba uzbroić się w cierpliwość i mieć grubą skórę, ponieważ początkowa krytyka to norma.

Niezbędnik restauratora

Początkujący restaurator powinien przede wszystkim zacząć od dobrego biznesplanu i sprawdzenia konkurencji. Poza potrawami i sprzętem gastronomicznym należy opracować odpowiednią strategię marketingową i wyjątkowo uważnie dobrać pracowników. Pamiętaj, że nie wystarczy zwykły kucharz. Jeśli prowadzisz kuchnię meksykańską, specjalista od potraw litewskich nie sprawdzi się. Dobieraj ludzi z pasją, dla których gotowanie w twojej kuchni będzie realizacją swoich zamiłowań. Ważne jest również, żeby restaurator nieustannie próbował i poznawał nowe smaki, jak również testował rozwiązania, wprowadzane przez konkurencję. Twoim zawodowym obowiązkiem jest zatem bywanie w innych restauracjach!

Jakich błędów unikać?

Głównym grzechem niedoświadczonych restauratorów jest brak konsekwencji i spójności. Dobry lokal posiada własną odrębność i jest prowadzony podług określonej filozofii. Niestety często właściciele restauracji idą na pozorną „łatwiznę”, proponując menu ze wszystkim, co im przyjdzie do głowy lub szybko rezygnują z wyraźnych, określonych danym regionem potraw na rzecz wszechobecnej pizzy i kebabu. Nie da się zaspokoić wszystkich podniebień i każdy, kto spróbuje to uczynić, skazany jest na sromotną porażkę. Pamiętaj, że to Ty masz wyznaczać kierunek w kuchni, od której jesteś specjalistą, nie klient. Co nie znaczy z kolei, że ten ma być traktowany jak kula u nogi, z czym niestety wciąż możemy się spotkać w wielu restauracjach. Atmosfera swobodnej gościny jest kluczem do sukcesu, dlatego warto zadbać o indywidualne podejście do klienta. Chodzi o to, żeby wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców danego miasta i umieć na nie twórczo odpowiedzieć, zachowując spójność swojej restauracji.
 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bajkowa-chata.pl

Wszystko na temat organizacji imprez masowych, wesel i eventów firmowych.